Cubaanse regering breidt actie tegen dissidenten uit
De Cubaanse autoriteiten hebben enkele van de bekendere dissidenten opgepakt in hun campagne tegen wat zij zien als een complot van Amerikaanse diplomaten om het socialistische stelsel van Cuba te ondermijnen.
Donderdagavond werd Raul Rivero, de bekendste onafhankelijke Cubaanse journalist, opgepakt. "Hij wist dat ze hem zouden komen halen in deze golf van repressie", zei Blanca Reyes nadat veiligheidsagenten met haar man en vuilniszakken vol documenten waren weggereden. "Maar tot het zover was, lichtte hij de hele wereld in over wat hier gebeurt".
Ook opgepakt werd Hector Palacios, een van de drijvende krachten achter de hervormingscampagne Varela Project, meldde Elizardo Sanchez, een bekende rechtenactivist. Sanchez en de leider van het Varela Project, Oswaldo Paya, zeiden dat hun huis sinds donderdagavond in de gaten wordt gehouden door veiligheidsagenten in burger.
Met de aanhouding van Rivero en Palacios is het aantal arrestaties van de afgelopen drie dagen opgelopen tot 65, zei Sanchez. Zeker twaalf arrestanten zijn onafhankelijke journalisten.
De Cubaanse regering maakte enkele dagen geleden bekend de bewegingsvrijheid van Amerikaanse diplomaten aan banden te leggen. Havana verdenkt de diplomaten ervan een "binnenlandse contrarevolutie" te willen stimuleren. De hoogste Amerikaanse diplomaat in Cuba, James Cason, heeft het afgelopen half jaar veelvuldig contact gehad met dissidenten.
Cuba heeft gezegd de opgepakte dissidenten te zullen berechten. Mogelijk zal daarbij een beroep worden gedaan op een wet die maximaal tien jaar gevangenisstraf stelt op de publicatie van "subversief materiaal" dat afkomstig is van de Amerikaanse regering. De Verenigde Staten delen overal in Cuba korte-golfradio's uit en boeken en pamfletten over de Amerikaanse cultuur, democratie en mensenrechten.
Hoofdpunten
29-jarige motorrijder uit Beringen overleden na botsing met bestelwagen in Zelem
Herenmode Bloemen moet na bijna eeuw plaatsmaken voor Noord-Zuidverbinding
Waarom China voor een spionageballon koos en die net nu boven de VS liet vliegen: “Ze wílden ontdekt worden”
Julie Brouwers en co bezorgen België eerste medaille op WK veldrijden: “Opsteker met het oog op zondag”