Been: "De Bruyne? Die ken ik via YouTube"

07/09/'11 KRC Genk Zes weken geleden werd hij, uitgerekend bij zijn favoriete cluppie Feyenoord, door de spelersgroep op de keien gegooid. Een grotere vernedering is nauwelijks denkbaar. Maar Mario Been is geen doetje. Samen met zijn vrouw Astrid trok hij zich een maand terug in Torremolinos. Toen begon het alweer te kriebelen. “Ik zat lang genoeg thuis, dat vond mijn vrouw trouwens ook.”

De hulp voor de 47-jarige Rotterdammer kwam uit onverwachte hoek. Vanuit België. Landskampioen Racing Genk. Sinds vorige week dribbelt hij rond in de Cristal Arena. Scherp als altijd. “Ik sta positief in het leven”, klinkt het.

Feyenoord

“Ikzelf ben op mijn zesde begonnen bij Feyenoord. In 1988 verkaste ik naar het Italiaanse Pisa. Drie jaar later keerde ik terug naar Nederland. Roda JC, Heerenveen, nog even Oostenrijk met Wacker Innsbruck en tenslotte Excelsior. Dat was het. Op m’n 32ste werd ik afgekeurd voor het betaald voetbal wegens een kapotte knie", blikt de man terug op zijn spelerscarrière.

"Ooit ben ik in Nederland verkozen tot het grootste jonge talent. Vóór Van Basten en Gullit. Alleen hebben zij meer met hun talent gedaan dan ik. Bovendien was ik heel eigenwijs, had een eigen willetje. Als coach druk ik de jongens van nu op het hart dat ze geen voorbeeld mogen nemen aan de voetballer Been."

YouTube

Na zijn vertrek bij Feyenoord, waar hij met maar liefst 10-0 verloor tegen PSV Eindhoven, klotpe uiteindelijk Genk op de deur. "Geld was bijzaak", vertelt Been over de onderhandelingen met algemeen directeur Dirk Degraen. "Een contract voor één jaar? Geen probleem. Ik wil hier laten zien wie Mario Been is, keihard aan de slag gaan.”

Veel wil de nieuwe coach niet veranderen aan het systeem van de landkampioen. "Ik ga me laten leiden door mijn assistenten. Trouwens, mijn voorganger heeft hier aardig wat neergezet. Dan ga ik me niet gedragen als een olifant in een porseleinkast. Ik weet dat ik aan de slag ga met iets dat goed is", zegt hij.

En dat kan Been voorlopig maar beter doen want de spelers van Genk waren hem niet meteen bekend. Zo kent hij goudhaantje Kevin De Bruyne enkel van naam. "En via YouTube. Maar dat is genoeg om te constateren dat het een rastalent is. Zijn afwezigheid is een handicap."

"Genieten van Champions League"

Druk lijkt de man niet te kennen, maar na de Limburgse derby vrijdag wacht dinsdag Valencia in de Champions League. En nadien staan ook de toppers Chelsea en Bayer Leverkusen.

“Wat hebben we te vrezen? Juist, het kan dat je eens op je bek gaat. Maar zo mag je niet denken. Wij gaan hiervan genieten en trachten het zo goed mogelijk te doen. We gaan niet bang achteruit kruipen om de schade te beperken”, aldus de optimistische trainer.

Reageer als eerste op dit bericht