Schaarse huid vaak superduur verkocht
23/02/'10
Een industriële behandeling van weefsels - om winst te maken - kan tot onaangename neveneffecten leiden. Het brandwondencentrum van het Militair Ziekenhuis vreest dat huid steeds vaker voor winstgevende allocaties zal gebruikt worden.
De prijsverschillen voor een lap donorhuid (5.000 cm³) illustreren dit goed. De ziekteverzekering betaalt hiervoor in 2010 in ons land 6.300 euro terug. In de VS kostte hetzelfde lapje – en dan nog in prijzen van 2000 - liefst 30.000 dollar. Dat meldt het medische vakblad De Specialisten.
Monopolievorming kan leiden tot een meerkost voor de ziekteverzekering en uiteindelijk tot een gezondheidszorg aan twee snelheden. Bepaalde weefseltypes kunnen zo duur worden dat ze niet meer terugbetaald kunnen worden.
'Cherry-picking' is eveneens een probleem. Huid voor esthetische plastische chirurgie brengt bijvoorbeeld vier maal meer op dan bij gebruik voor de behandeling van brandwonden. De prijsverschillen zijn enorm, zoals blijkt uit de vergelijking België-VS. Dit kan op termijn tot een verminderde beschikbaarheid en allocatie van bepaalde, minder lucratieve weefseltypes leiden.