Stemming over Amerikaanse wet op internetpiraterij uitgesteld
20/01
Media & Cultuur
De Amerikaanse senaat heeft beslist de stemming over twee wetten die internetpiraterij zouden moeten tegengaan, uit te stellen. Hiermee reageren ze op hevige weerstand van verschillende websites, zoals onder andere internetencyclopedie Wikipedia en sociale netwerksite Reddit. De meerderheidsfractieleider van de Democraten, Harry Reid, maakte het nieuws over het uitstel vrijdag bekend.
De stemming over de twee antipiraterijwetten stond eigenlijk voor volgende week dinsdag op het programma, maar gaat nu dus niet door. "In het licht van de recente gebeurtenissen heb ik beslist de stemming van dinsdag over het wetsontwerp met betrekking tot de bescherming van de auteursrechten, uit te stellen", aldus Harry Reid.
De "recente gebeurtenissen" waar Reid het over heeft, is de staking van een heleboel, voornamelijk Amerikaanse, websites op woensdag 18 januari. De Engelstalige versie van Wikipedia toonde bijvoorbeeld 24 uur lang enkel een zwart scherm.
Het internetprotest kwam er over twee wetsvoorstellen: SOPA in het Huis van Afgevaardigden en PIPA in de Senaat. SOPA (Stop Online Piracy Act)en PIPA (Protect IP Act, IP staat voor Intellectual Property) hebben volgens de initiafnemers als voornaamste doel het illegaal downloaden in te perken. Tegenstanders vrezen echter dat de wetten ook gebruikt kunnen worden om de vrijheid van informatie en meningsuiting in te perken.
Reid stelt de stemming nu dus uit, en stuurt aan op gesprekken in het Congres om "een evenwicht te vinden tussen intellectuele eigendom enerzijds en de toegang en innovatie van het internet anderzijds."