Europa wil onbemande vliegtuigen tegen illegale vluchtelingen
25/02
Frontex, het Europese agentschap dat instaat voor de bescherming van de grenzen, zoekt advies van wapenproducenten over hoe het asielzoekers buiten de grenzen kan houden. In juni organiseert het een speciale top waar speciale aandacht is voorzien voor onbemande vliegtuigen om de kustwacht bij te staan.
Hoewel de onbemande verkenningsvliegtuigen ontwikkeld zijn voor oorlogssituaties en al uitvoerig gebruikt zijn in onder meer Afghanistan en Pakistan, kunnen ze ook gebruikt worden om de grenzen in de gaten te houden. Volgens een bron binnen Frontex zijn ze tot nog toe niet gebruikt door de EU, maar kunnen ze in de toekomst "toegevoegde waarde" brengen voor de kustwachten van EU-landen. De vliegtuigjes kunnen vaartuigen op zee langer in de gaten houden dan de apparatuur waarover de kustwachten momenteel beschikken.
Frontex is niet de eerste Europese instelling die geïnteresseerd is in het gebruik van zogenaamde drones. Eerder deze maand pakte de Britse politie een verdachte op met behulp van een onbemand vliegtuigje. Het nieuws pakte verkeerd uit voor de politie toen bleek dat ze niet over de juiste vergunning beschikte.
Sterkere grenzen
De aandacht van Frontex voor de drones past in een plan van de Europese Commissie om Frontex te versterken. De instelling speelde tot nog toe vooral een coördinerende rol tussen de bestaande grenswachten van EU-staten, maar zou op termijn eigen materiaal moeten krijgen, zoals boten en vliegtuigen.
Cecilia Malmström, de EU-commissaris voor Binnenlandse Aangelegenheden, liet weten dat migranten niet als criminelen gezien worden maar als "mensen op zoek naar een beter leven". Op de vraag waarom militair materiaal ingezet moet worden, antwoordde ze dat "er nog absoluut geen beslissing genomen is." Ze benadrukte ook dat "er geen inbreuk mag zijn op fundamentele rechten" en dat er een onafhankelijke waarnemer aanwezig moet zijn als het nieuwe agentschap asielzoekers terugbrengt.
JG (IPS)