Vandeurzen: "Tongeren is een tijdelijk probleem"
04/06/'10
Volgens het kabinet van Vlaams minister van Welzijn Jo Vandeurzen (CD&V) is er inderdaad een probleem met de 15 minderjarigen in de gevangenis van Tongeren, maar het is tijdelijk.
Gisteren stelde het Kinderrechtencommissariaat (KRC) dat de gevangenis van Tongeren nooit had mogen opengaan voor criminele minderjarigen. "Er is geen gemeenschapsregime mogelijk, er zijn geen gezamenlijke televisie- en eetzalen, er is geen daglicht in de cellen, de jongeren moeten hun wandeling in "leeuwenkooien" doen. Dat schendt de rechten van het kind", zo betoogde het KRC.
Het kabinet van minister van Welzijn Jo Vandeurzen (CD&V) wenste hierop te reageren.
Woordvoerder Leo De Bock: “Als Everberg vol zit, kunnen minderjarigen in Tongeren worden geplaatst. Maar zo gauw in Everberg een plaatsje vrij komt, gaan ze opnieuw naar Everberg terug. Everberg heeft nu 24 plaatsen voor criminele minderjarigen, maar vanaf 1 september zullen er dat 40 zijn. De Franstaligen zijn einde april allemaal uit Everberg verhuisd naar Saint-Hubert en hun cellen worden momenteel verbouwd.”
Het kabinet laat ook weten dat de federale regering verantwoordelijk is voor het gebouw, de indeling, de aankleding en de bewaking van Tongeren. “Vlaanderen stelt wel acht hulpverlenende personeelsleden ter beschikking voor de minderjarigen in Tongeren. En iedere jongere, ook die in Tongeren, krijgt iedere dag vier uur activiteiten, waaronder zeker twee uur les”.
Vandeurzen laat tenslotte weten dat er zeker nieuwe plaatsen in gesloten instellingen nodig zijn omdat de Vlaamse gemeenschapsinstellingen vorig jaar liefst 1.180 keer een minderjarige moesten weigeren omdat er geen plaats was!
JDW
Lees ook: Kinderrechtencommissariaat: "Tongeren moet dicht".