13-jarige gaat vrijuit na diefstal wegens geen advocaat

13 jarige gaat vrijuit na diefstal wegens geen advocaat

15/03/'10 De Antwerpse jeugdrechter heeft een 13-jarige jongen vrijgesproken die een (poging tot) diefstal had bekend, omdat er bij het verhoor van de jongen geen advocaat aanwezig was. De uitspraak is vorige maand gevallen, maar raakt nu pas bekend.

"De voor hem belastende verklaring die hij aflegde zonder bijstand van een advocaat, vormt een onrechtmatig bewijs dat geweerd moet worden," oordeelde de rechter.

De 13-jarige knaap werd op 17 april 2009 betrapt terwijl hij in een Mediamarkt aan het prutsen was aan een laptop. Tijdens het politieverhoor bekende hij de feiten, maar later trok hij die verklaring in.

Verdediging geschonden

De advocaat van de jongen zegt dat zijn rechten waren geschonden omdat hij geen advocaat had tijdens het verhoor. De rechter volgt deze redenering. Het Belgische recht voorziet deze mogelijkheid van een advocaat niet maar volgens het Europees Verdrag voor de Rechten van de Mens moet een minderjarige beroep kunnen doen op een advocaat vanaf het eerste politieverhoor.

De verklaring van de bewakingsagente van de Mediamarkt volstond volgens de rechter niet als bewijs van schuld.

Salduz-arrest

Dergelijke uitspraken zullen in de toekomst vaker vallen, als gevolg van het Salduz-arrest.

Het Europees Hof veroordeelde Turkije op 27 november 2008 voor schending van de mensenrechten, omdat een minderjarige, genaamd Salduz, bestraft werd op basis van bekentenissen die hij bij de politie aflegde zonder advocaat.



Bekijk alle artikels binnen binnenland

Naar mobiele versie van deze site

Vakantie

kunst en bmw s in spartanburg
b b in hartje waals brabant
luxueuze skichalets met duur prijskaartje

She

siberisch winterweer tot 11 graden op komst zo blijf je lekker warm
phaedra hoste vangt bot weekblad story blijft in de rekken liggen 2
16uur adieu aan goede voornemens

Sport

maaseik en asse lennik spelen finale beker van belgie volleybal
ronde van san luis contador wint leipheimer leidt
eric gerets ligt met marokko al uit africa cup

Autonieuws

mclaren mp4 12c cabrio stiekem gefotografeerd
chrysler van obama op ebay
gefacelifte bmw x6 voorgesteld

Video's

  extern doodziek na scan in ziekenhuis
  extern ook elders problemen met scanner
  extern fieters door rood gevaarlijk