Onkelinx neemt rol van 'Madame Non' met verve over
08/03/'10
Binnenland
Vice-premier Laurette Onkelinx (PS) vindt dat de overheid moet blijven bijdragen aan de brugpensioenen. Zij reageert op een uitspraak van minister van financiën en vice-premier Didier Reynders (MR) die vindt dat de overheid bij Carrefour in geen geval mag bijdragen tot de brugpensioenen.
Carrefour maakt winst, dus moet het de brugpensioenen voor eigen rekening nemen, argumenteert Reynders. Volgens Onkelinx en cdH-voorzitster Joëlle Milquet is dit "dramatisch". "Het zou erop neerkomen dat de werknemers zelf betalen voor hun brugpensioen. Het bedrijf zal in dit geval veel sneller geneigd zijn tot ontslagen", aldus Onkelinx.
Tijdloze werkloosheidsuitkeringen
In een interview met La Libre Belgique waarin ondermeer ook de hervorming van de sociale zekerheid ter sprake komt, plaatst Onkelinx ook een droog "non" tegenover de vraag van Open VLD om de werkloosheidsuitkeringen te beperken in de tijd.
Verder verdedigt ze de groeinorm van 4,5 procent voor de financiering van de sociale zekerheid. "De uitgaven bereiken dat peil nu niet, maar we moeten reserves aanleggen voor toekomstige uitgaven in de sociale zekerheid," aldus Onkelinx.
Leterme tussen twee vuren
Intussen heeft ook premier Leterme zich in het brugpensioendebat gemengd. Volgens hem hebben zowel Onkelinx als Reynders inzake brugpensioenen gelijk. Het systeem zal altijd nodig blijven, vindt Leterme. "Maar bedrijven mogen niet verwachten dat ze de winsten kunnen individualiseren en de kosten collectiviseren". De premier herinnerde er ook aan dat zijn regering de kostprijs van het systeem voor bedrijven al heeft opgetrokken.