Twaalf procedures tegen overplaatsing naar Tilburg
24/02/'10
Er lopen momenteel 11 procedures van gevangenen die geen overplaatsing naar de gevangenis van Tilburg wilden. Er is daarnaast nog één procedure bij de Raad van State. Tot op heden is één procedure gelukt, maar daartegen loopt momenteel beroep.
Dat zegde justitieminister Stefaan De Clerck (CD&V) deze morgen in de Kamer aan meerdere vragenstellers. De Clerck stelde dat tot nu toe alleen in Namen een Franstalige gedetineerde gelijk kreeg, maar in die zaak loopt nog een beroepsprocedure. De 10 andere zaken lopen overal in het land en zullen in maart hun beslag krijgen.
Onrust
De Franstalige Ligue des droits de l’homme had een procedure bij de Grondwettelijk Hof aangekondigd tegen het verdrag dat de overplaatsing van gevangenen naar Tilburg regelt, maar De Clerck zegt dat hij daarvan tot op heden nog niets heeft vernomen. “Ik kreeg zelf ook geen klachten van de Ligue over Tilburg”.
De Clerck zegde verder dat er helemaal “geen aanwijzingen zijn dat er onrust in Tilburg dreigt”, zoals de Nederlandse kranten gisteren schreven. De samenwerking tussen de Belgische en Nederlandse overheid verloopt zeer goed en het is niet juist dat de Nederlandse minister van Justitie een overleg met De Clerck heeft gevraagd over de situatie in Tilburg.
Toestemming
De minister voegde er aan toe dat Vlaamse gevangenen en de gedetineerden van vreemde nationaliteit geen toestemming moeten geven voor overplaatsing naar Tilburg. Ze worden – net zoals dat bij transfers in Belgische gevangenissen gaat – niet verondersteld om hun toestemming te geven. Bij Franstaligen die goed in Wallonië zijn ingebed en daar familie hebben, houdt Justitie wel rekening met hun mening.
Momenteel verblijven 421 gedetineerden in Tilburg en tegen einde februari zal het aantal van 500 bereikt zijn.
Volgens de minister is de gevangenissituatie in Tilburg op een aantal vlakken beter dan in de Belgische bajessen. “De cellen zijn er perfect en er is geen overbevolking, de gevangenen mogen hun eigen kleren dragen, ze kunnen vier uur per dag werken en krijgen ook vier uur lang ontspanning en vormingsactiviteiten. Dat kan in Belgische gevangenissen niet overal gegarandeerd worden”.
Volgens De Clerck kunnen de gedetineerden in Tilburg – in tegenstelling tot wat de Nederlandse pers beweerde - àlle Belgische televisiezenders volgen, ook Franstalige. De Clerck beklemtoonde dat de Nederlandse cipiers erg tevreden zijn over de vorming (o.a. in Belgisch recht) die ze hebben gekregen, België werd hiervoor zelfs gefeliciteerd.
Meer uitleg over het verdrag dat de tranfer van Belgische gevangenen naar Tilburg mogelijk maakt vindt U op de
expertensite van John De Wit.
JDW