Michel Daerden overleden
05/08/'12
Binnenland
Voormalig minister van Pensioenen Michel Daerden (62) is overleden. Dat meldt zijn zoon Frédéric. De PS-politicus lag in coma in een ziekenhuis in het Franse Fréjus nadat hij op 25 juli op vakantie in Agay (Saint-Raphaël) een dubbele hartaanval had gekregen. Zondagnamiddag kwam hij te overlijden.
De Franse dokters hebben de voorbije week verscheidene pogingen ondernomen om Daerden uit zijn coma te halen, maar de voormalige minister reageerde onrustig, waardoor de artsen hem in coma lieten. De PS-politicus liep ook een longinfectie op, wat enkele dagen koorts veroorzaakte. De artsen vonden niet de juiste antibiotica om de lichaamstemperatuur te doen dalen.
De dokters voerden zaterdag een tracheotomie (luchtpijpsnede), maar
zijn toestand verergerde in de loop van de dag. Daerden, vader van
drie kinderen, overleed zondagmiddag.
"Papa"
Daerden maakte zijn opmars in de Luikse PS-fractie. Hij werd in de provincie onder meer burgemeester van Ans. In 1999 werd hij minister voor Werkgelegenheid, Opleiding en Huisvesting in de Waalse regering en de regering van de Franse gemeenschap. Nadien werd hij onder andere nog viceminister-president bevoegd voor Begroting, Openbare Werken, Uitrusting en Huisvesting.
Daerden kreeg door zijn imago en onder meer de praktijken van het revisorenkantoor dat hij boven de doopvont hield, vaak bakken kritiek over zich heen. Maar "Papa", zoals zijn medestanders hem noemden, groeide dankzij zijn typische mimiek en uitspraak uit tot een icoon op de sociale media. Bovendien is hij een regelrecht stemmenkanon.
Zo wist hij bij de federale verkiezingen in 2007 bijna als enige binnen de PS het hoofd boven water te houden. Twee jaar later haalde Daerden bij de regionale verkiezingen maar liefst 63.580
voorkeursstemmen. Een nieuwe plaats binnen de Waalse regering bleek echter niet meer voor Daerden weggelegd.
Van Rompuy
Daerden verhuisde daarop naar de federale regering, waar hij in de ploeg-Van Rompuy en nadien onder Yves Leterme de portefeuilles Pensioenen en Grootstedenbeleid overnam van zijn partijgenote Marie Arena. Hoewel zijn imago niet altijd in zijn voordeel speelde, moesten verschillende collega's zijn intellectuele capaciteiten en kwaliteiten als cijferaar erkennen. Daerden werd ook nooit in verdenking gesteld of veroordeeld, ondanks een onderzoek naar de praktijken van
hetrevisorenkantoor.
Toen hij eind vorig jaar naast een ministerportefeuille greep in de regering-Di Rupo, leek de politieke loopbaan van Daerden stilaan uit te doven. In 2011 werd hij in zijn thuisbasis Ans immers opzijgeschoven door de groep rond PS'er Stéphane Moreau. Eind dit jaar zou hij echter deelnemen aan de gemeenteraadsverkiezingen in Saint-Nicolas. Deze week raakte bovendien bekend dat hij werd aangesteld als topman van "W Fin", een nieuwe naamloze venootschap gecreëerd door de
Luikse intercommunale Tecteo.
Enkele maanden geleden werd Daerden nog een week lang in het ziekenhuis opgenomen met ademhalingsproblemen. Uiteindelijk werden de gevolgen van de dubbele hartaanval die hij kreeg tijdens een vakantie in Frankrijk hem fataal.
Enkele YouTube-filmpjes die Michel Daerden zowel geliefd als gehaat maakten:
Belga
Archieffoto PhotoNews