Bonny: "Vergoeding slachtoffers misbruik is primeur voor België"

bonny dit is een primeur voor belgie

14/12/'11 "Een primeur in de Belgische geschiedenis." Zo noemt de Antwerpse bisschop Johan Bonny het akkoord dat de bisschoppen met de Kamercommissie Seksueel Misbruik bereikten over de vergoeding van de slachtoffers van seksueel misbruik in de Kerk.

Die slachtoffers kunnen van de Kerk tot 25.000 euro schadevergoeding krijgen, als een onafhankelijke "arbitragecommissie" (een privérechtbankje van drie rechters) daartoe beslist.

"Dit is geen oplossing voor het leed en het verdriet van de slachtoffers, maar het is wel één van de wegen om er aan tegemoet te komen", aldus Bonny. Volgens hem is het systeem een primeur in de Belgische geschiedenis omdat "wij schadevergoeding toekennen voor feiten die al verjaard zijn. Maar wij voelen ons daartoe moreel verplicht en doen dat voor onze eigen geloofwaardigheid. De Kerk gaat hiermee als eerste tot zo'n schadevergoeding voor verjaarde feiten over."

Sprong in het ongewisse

Volgens Bonny heeft het zo lang geduurd vooraleer dit akkoord over deze commissie er kwam omdat de experten moesten uitvlooien hoe hoog de schadevergoeding moest zijn. "Die moesten afgestemd worden op wat de gewone rechtbanken geven. Maar nu zijn ze flink hoger dan wat het gerecht uitkeert in dergelijke gevallen". Voor Bonny maakt de Kerk hiermee "een sprong in het ongewisse", omdat ze niet weet hoeveel slachtoffers zich zullen melden en hoeveel geld ze dus zal moeten ophoesten. Bij 400 slachtoffers kan de totale schadevergoeding al 1 miljoen bedragen en vermoedelijk zullen meer mensen zich melden.

Geen omhalingen

Er zullen in de kerken geen omhalingen bij de gelovigen worden gedaan om de schadevergoegingen te betalen. Bonny: "Het geld komt ook niet uit onze gewone middelen. Het zal ieder bisdom of congregatie zijn die betalen voor hun daders. Als de daders nog leven, zullen we eerst die daders aanspreken."

De bisschop beklemtoont dat de slachtoffers zich niet tot deze arbitragecommissie moeten wenden, ze kunnen ook altijd persoonlijk een minnelijke regeling vragen bij de kerkelijke verantwoordelijken.

Beleidsbrief

Bonny zegt nog dat de Belgische Kerk halverwege januari 2012 met een beleidsbrief over seksueel misbruik komt. "Daarin staan vier dingen: onze analyse van het seksueel misbruik in pastorale relaties; ons antwoord op wat de Kerk met de daders moet doen; onze voorstellen om seksueel misbruik in de Kerk in de toekomst te voorkomen; onze voorstellen om slachtoffers in contact met de Kerk te brengen om hun een schadevergoeding te geven. Bij de publicatie van deze beleidsbrief zullen wij ook overal dit arbitrageakkoord aankondigen aan de gelovigen en de slachtoffers".

Lees ook:

Van Cauter: "Kerk vult morele verantwoordelijkheid in"
CD&V en N-VA vrezen discriminatie van 'niet-kerkelijke slachtoffers'
De voorstellen van de Kamercommissie Seksueel Misbruik.
Tot 25.000 euro schadevergoeding voor seksueel misbruik in de Kerk.

JDW

Foto Photo News



Bekijk alle artikels binnen binnenland

ReactiesWat vind jij?

  • 4/4

    R B OPHEERS, 15 december '11 om 07:00 Ongepast?

    De grote vissen zijn beschermd ! Nu gaan ze een paar kleintjes op offeren . Ze vinden hun eigen zo geweldig , dat ze er ne stijve van krijgen . Als daar maar weer geen miserie van komt !!
    ID=1168403 / GEBRUIKER=1250325
  • 3/4

    Brent lostak BEVERLO, 14 december '11 om 16:39 Ongepast?

    En wanneer gaan er eindelijk is priesters de bak ingaan voor wat ze hebben misdaan? of telt geld als enige hier?
    ID=1167651 / GEBRUIKER=471934
  • 2/4

    Henri van Nol DIETEREN, 14 december '11 om 16:00 Ongepast?

    Waarom heeft die primeur zo lang op zich laten wachten? Vluchten kan niet meer bisschop we leven nu in andere tijden. Jullie zijn er ook al achter? De doofpot theorie heeft te lang bestaan jullie werden te lang in bescherming genomen.
    ID=1167551 / GEBRUIKER=334929
  • 1/4

    xena omega HECHTEL, 14 december '11 om 15:51 Ongepast?

    nu schuldige nog straffen?
    ID=1167529 / GEBRUIKER=1253969

U bent nog niet aangemeld.

Meld u aan om een reactie te plaatsen. Dit helpt ons de kwaliteit van de reacties te garanderen.

Naar mobiele versie van deze site

Vakantie

ten volle genieten in b b godendo
uitgebreide strandvakantie op mauritius
wenen blijft populaire citytripbestemming

She

steeds meer fitnessfanaten aan de doping
filterkoffie weer hip
belgisch topmodel met blote borsten op catwalk

Sport

kim clijsters past voor fed cup
clijsters opnieuw geen favoriet bij bookmakers
titelverdediger djokovic in halve finales australian open

Autonieuws

nieuwe goedkope citroen id uitgelekt
helft bmw rijders toetert minstens 1 keer per trip
wulpse dame promoot nieuw vervoersmiddel video

Video's

  extern 3 3pct positief bij bob controles
  extern regering gaat fraude aanpakken 2
  extern 3 jaar cel voor doodrijder