Criminaliteit piekt in ziekenhuizen
15/07/'11
Binnenland
Vorig jaar heeft de politie 4.453 processen-verbaal opgesteld na een misdrijf in een ziekenhuis. Dat is een stijging van 7 procent in een jaar tijd. Het gaat dan over diefstallen van computers en handtassen tot het fysiek aanvallen van een arts.
Vooral het aantal ziekenhuisdiefstallen is zorgwekkend en is vorig jaar in één klap met 10 procent gestegen.
“In een ziekenhuis is het dan ook altijd opendeurdag”, zegt Luc Beaucourt, spoedarts in het Universitair Ziekenhuis Antwerpen. “Je loopt er in en uit en je kunt er geen zwaar bewaakt fort van maken.”
Vooral in Brussel (841 pv’s), Antwerpen (601) en Luik (378) hebben ziekenhuizen te kampen met zware criminaliteit. In kleinere steden als Halle (40), Veurne (20) en Ieper (15) is dat minder het geval.
Een recordaantal ziekenhuizen werkt nu al met stewards, bewakingsagenten die de veiligheid in ziekenhuizen moeten garanderen. “Al 115 van de 200 ziekenhuizen in ons land hebben er op dit moment één of meerdere”, zegt Jan Eyckmans, woordvoerder van de Federale Overheidsdienst Volksgezondheid. “Maar we beseffen dat we met stewards en preventiecampagnes de criminaliteit niet helemaal wegkrijgen.”
Tolk
De FOD Volksgezondheid wil in oktober dan ook uitpakken met een nieuw communicatiesysteem, een soort van Skype, om vooral de agressie op spoeddiensten aan te pakken. “Vaak loopt het mis omdat een patiënt, die een vreemde taal spreekt, de dokter niet verstaat”, zegt Eyckmans. “Die kan vanaf oktober inloggen op een beveiligde videoverbinding en zo in contact komen met een tolk.”
WB
Archieffoto Photonews