Limburg heeft nog groot tekort aan onthaalmoeders
12/10/'11
Limburg
Vandaag is het de dag van de onthaalmoeder. De ‘Landelijke Kinderopvang Limburg’ (KVLV) zette dat gisteren in de verf door ons uit te nodigen bij Marleen Colla in Vucht (Maasmechelen).
Marleen vangt al meer dan drie jaar peutertjes en baby’s op. “Hier in Limburg werkt onze organisatie met 650 onthaalmoeders maar we hebben er nog 50 tekort om aan de vraag te kunnen voldoen”, zegt Josine Jackers van het KVLV.
“Ik werkte vroeger in een bejaardentehuis en ik draaide daar wisselende posten”, vertelt Marleen Colla. “Ik moest ook vaak tijdens de weekends werken en ik heb zelf ook vier kinderen. De oudste is vooraan in de twintig en de kleinste zit nog in de kleuterschool. Nu heb ik een job die beter te combineren is met mijn privéleven.
Een essentiële voorwaarde is wel dat je kinderen en je man dat ook zien zitten, want de peuters zorgen voor extra leven en zorgen in huis. Voor mij is deze job niet te zwaar: je kiest ervoor om met kinderen te werken en je krijgt erg veel liefde en vriendschap in ruil.
Het is ook niet slecht betaald en van de Landelijke Kinderopvang kreeg ik een startpremie om onze woning aan te passen. Ze gaven me ook extra materiaal in bruikleen. Hun feedback en de begeleiding zijn top. Ik heb hier zeven kindjes onder mijn vleugels.”
“We werken nauw samen met Kind en Gezin”, voegt regiomanager Josine Jackers daar aan toe. “Onze organisatie bestaat al 35 jaar en terwijl de vraag naar opvang toeneemt, haken een aantal van de oudere onthaalmoeders af. Daarom hebben we nieuwe onthaalmoeders nodig. Je moet dit werk met veel liefde doen, anders begin je er beter niet aan. Onze voorwaarden zijn uitstekend en onze ‘starters’ worden extra begeleid.”
Coöperatieve opvang
De Provinciale Commissie voor Buitenschoolse Opvang heeft twee projecten rond sociale economie klaar. Ze werden gisteren aan de pers voorgesteld in ‘t’Huis’, een kinderopvangcentrum in Maasmechelen, de thuishaven van de Limburgse gedeputeerde van Welzijn Mieke Ramaekers. Deze laatste is tevens ook voorzitter van de PCBO.
“De overheid kan de kosten voor de bestaande kinderopvangcentra niet meer alleen dragen en de vraag naar extra opvang neemt alsmaar toe,” vertelt Irene Bosmans, coördinatrice van de PCBO. “Het project van de coöperatieve kinderopvang is een primeur voor Vlaanderen.
We gaan onderzoeken hoe we de ouders, lokale zelfstandigen en plaatselijke instanties nauwer kunnen betrekken bij de uitbouw van nieuwe kinderopvangcentra. Ze zullen als aandeelhouders, bestuurders of werkkrachten in dit nieuwe concept kunnen meedraaien. We zullen hierbij rekening houden met de wetenschappelijke bevindingen van een Gents expertisecentrum.”
“Het tweede project dat werd goedgekeurd betreft een consumentencoöperatie,” zegt Mieke Ramaekers. “Indien meer kinderopvangcentra hun aankopen bundelen, kunnen de prijzen gedrukt worden. En zo leren de medewerkers van de verschillende centra mekaar ook beter kennen en kunnen ze ook andere ervaringen uitwisselen. Het klinkt allemaal erg ingewikkeld maar dit soort initiatieven zijn noodzakelijk om de opvang van kinderen in de toekomst betaalbaar te houden en te verbeteren.”