35ste wandeling Koersels Fonteintje
koersel-beringen
- donderdag 9 februari 2012 07:00 - 15:00
Koersel
Ingestuurd door Paul-Marcel Vanzonhoven
Donderdag 9 februari
35ste Wandeling Koersels Fonteintje
Start : Sint Sebastiaansgilde Koersel - vanaf 07.00 uur tot 15.00 uur
Afstanden : van 4 tot 27 km
--------------------------------------------------------------------------------
Al 35 jaar gaat deze tocht nu al mee en nog steeds is het een publiekstrekker van formaat. Alleen de weergoden durven al eens roet in het eten gooien. Samen met de wandelaars hopen wij deze keer dat sneeuw en ijs achterwege blijven en dat we een zonnige vroeg-lentedag krijgen voor onze tweede tocht van 2012.
Vorig jaar lasten we voor het eerst een controlepost onderweg in, zodat het parcours toen een stevige opfrisbeurt kreeg. Ook dit jaar is er weer serieus hertekend aan de wandelkaart. Dolf en Georges deden wat lobbywerk en het resultaat van hun onderhandelingen leidde tot een niet onbelangrijke primeur. Voor het eerst kunnen de wandelaars nu een kijkje nemen binnen de omheining van het Bezoekerscentrum de Watersnip, het volledig met draad afgespannen natuurcentrum, in de buurt van de uitkijktoren aan het Koersels Fonteintje. Over een afstand van twee km geniet je binnen dit domein van de rust, de stilte en het groen. De watersnip, waar het natuurcentrum zijn naam dankt, is een typische vogel van natte gebieden. Met zijn lange snavel zoekt hij in de drassige bodem naar insecten en wormen. De watersnip is een barometer voor de natuur in het beekdal landschap. Gaat het goed met deze vogel, dan gaat het ook goed met de hele natuur rondom de Zwarte Beek. Daarom gaf de watersnip zijn naam aan het bezoekerscentrum van het beekdal landschap Zwarte Beek. Eens je weer buiten de omheining bent, wandel je dan weer verder door het dichte dennengroen. Niet voor niets wordt deze Wandeling Koersels Fonteintje de meest groene tocht van Wandelend Paal genoemd.
Bij het verlaten van de startzaal, de zaal van de plaatselijke schuttersgilde met ruime parkeergelegenheid rondom, word je al meteen opgenomen door het groen van de dennen die hier in de vorige eeuw werden aangeplant en waarvan de houtopbrengst moest dienen als stuthout voor de mijnen. De mijnen zijn echter sinds de jaren ’70 allen gesloten, waardoor de bossen rustig konden gedijen. Sommige percelen zijn recent eigendom geworden van Natuurpunt en zij opteerden om de dennen te rooien, waardoor de heide opnieuw zijn kans kreeg. En het moet gezegd : na amper enkele jaren nemen de struikjes waarvan de bloempjes aan het eind van de zomer zo mooi purper kleuren, terug de bodem en krijgt het landschap weer het uitzicht van voor de tijd dat André Dumont (grondlegger van de Limburgse mijnbouw) in Limburg het zwarte goud ging delven.
Onderweg rust je even uit in de lokalen van de plaatselijke jeugdbeweging, waarna je alweer verder kan gaan genieten van de rust en stilte die er aan de dennentakken is opgehangen. Zo kan je 20 km lang door de natuur laveren, alvorens terug aan de startzaal te komen. Voor de liefhebbers van een verhard traject is er aparte omloop van 4 km . Samen met de 20 groene, voornamelijk onverharde km, krijg je dus een wandelmenu van in totaal 24 km . Wie met het openbaar vervoer komt, kan aansluiten op het parcours van de 4 km om zo al wandelend de start te bereiken. We hopen jullie allemaal te mogen begroeten op deze schitterende boswandeling, meteen de tweede tocht uit de serie “zes van de negen” voor 2012.
Openbaar vervoer : de Lijn 2 Hasselt-Beringen, halte Koersel Gemeentehuis
Meer info: http://www.wandelendpaal.be - paalonline.be